Jak zapobiegać próchnicy?

Próchnica zębów to choroba społeczna, która towarzyszy nam od zarania dziejów. Obecnie wciąż dotyczy wszystkich krajów świata i jest ściśle związana z warunkami cywilizacyjnymi. Warto podkreślić, że jej nasilenie jest największe u ludności krajów, gdzie w dużych ilościach spożywane są oczyszczone cukry. W zapobieganiu próchnicy zębów najważniejsza jest higiena jamy ustnej, kiedy jednak jest za późno potrzebne będzie odpowiednie leczenie, które oferuje gabinet stomatologiczny Dr. Baron.

Zatrważające dane pokazują, że próchnica może dotyczyć nawet 90 % ludzi w całej Polsce. Choroba polega na demineralizacji i uszkodzeniu tkanek zęba, na początku – szkliwa i zębiny, a następnie miazgi. Proces zmiękczania szkliwa zęba następuje przez kwasy i toksyny. Kwasy tworzą się w jamie ustnej przez bakterie, które atakują płytkę nazębną. Próchnicy nie można bagatelizować, ponieważ chore na próchnicę zęby mleczne z dużą łatwością zarażają zęby stałe oraz mogą doprowadzić do chorób całego organizmu.

Przyczyny
Za powstanie próchnicy zębów odpowiedzialna jest płytka nazębna, bakteryjna, która przywiera do zęba i znajdują się w niej określone drobnoustroje. Choć na występowanie próchnicy wpływają czynniki natury ogólnej jak predyspozycja osobnicza, to najczęściej sami jesteśmy winni poprzez nieprawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Otóż nieprawidłowe odżywianie powoduje niedobór wapnia, fosforu, witamin i niektórych mikroelementów. Spore znaczenie mają też czynniki miejscowe, a wśród nich jedzenie węglowodanów, szczególnie długo trzymanych w jamie ustnej w okresach między właściwymi posiłkami, unikanie jedzenia twardych pokarmów, oczyszczających zęby oraz ilość i skład śliny.

Zapobieganie
Najważniejsze są odpowiednia dieta oraz dbanie o higienę jamy ustnej. Jeśli jednak chcesz uniknąć jakichkolwiek problemów z próchnicą, nie omijaj gabinetu dentystycznego. Regularne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego, co najmniej raz na pół roku, pomaga zapobiegać próchnicy na wczesnym etapie. Na stronie https://drbaron.pl możemy zapoznać się z metodami leczenia próchnicy w gabinecie Dr. Baron, który wykorzystuje nowoczesne techniki oraz sprzęt o jak najmniejszym działaniu inwazyjnym.

Dodaj komentarz