Na czym polega praca baristy?

Barista jest sercem kawiarni. Obecnie, nawet najbardziej prestiżowa kawiarnia, może stracić wizerunkowo, jeśli barista nie zna podstawowych zasad parzenia kawy. W tej dziedzinie każdy szczegół jest niezmiernie istotny. Prawdziwy profesjonalista pracuje jak rzemieślnik. Zdarza się tak, że drobna pomyłka kosztuje kawiarnię zasoby i czas pracowników. Kilka sekund za długa infuzja, zbyt podgrzane mleko i napój nie nadaje się do podania, dlatego tak ważna jest profesjonalna wiedza i doświadczenie baristy.

Barista jest osobą, która zawodowo zajmuje się smakowaniem, wybieraniem, parzeniem oraz podawaniem kawy. Obecnie na całym świecie odbywają się już zawody dla baristów, podczas których prześcigają się oni w nowatorskich sposobach prezentacji czy podawania kaw. Bariści to również znawcy sprzętu dla kawoszy takiego jak ekspresy, dzbanki i przyrządy do alternatywnych metod parzenia kawy. Dzięki nim świat kawy nie ma przed nami tajemnic.

Dla kogo przeznaczona jest praca baristy?
Barista to profesja dla osób, które lubią przygotowywać kawę i widzą siebie w charakterze pracownika lokalu gastronomicznego. Obecnie jest to zawód, który dopiero rozwija się w naszym kraju, dlatego stanowi nadzieję na przyszłość dla osób młodych, które chcą zdobywać doświadczenie przed osiągnięciem stabilizacji zawodowej. Posiadanie takich umiejętności jest też sporym atutem do zatrudnienia w przyszłości w renomowanym hotelu lub restauracji. Można też łączyć pracę baristy z innymi zadaniami traktując ją, jako sposób na realizowanie własnej pasji i zarabianie pieniędzy.

Opis zawodu
Do podstawowych zadań baristy należy przyrządzanie kawy w wielu różnych odmianach. Praca wymaga więc odpowiedniej, bardzo szerokiej wiedzy na temat kawy w ogóle oraz sposobów jej obróbki, obsługi i utrzymania sprzętu oraz rodzajów kawowych napojów. Wiedzę taką można zdobyć na specjalistycznym kursie, jak np. kurs baristy Wrocław. Obecnie umiejętnością wymagana od baristy jest efektowne dekorowanie kawy, które wymaga sporych umiejętności i wprawy. W lokalach o wysokim standardzie barista bywa odpowiedzialny za serwowanie napojów w zastępstwie za kelnera. Do obowiązków zawodowych baristy należy również utrzymacie sprzętu do przygotowywania napojów, utrzymywanie czystości miejsca pracy, oraz prowadzenie niezbędnej dokumentacji.

Dodaj komentarz