Psychiatra? Nie trzeba się go bać

Długo utrzymujące się kiepskie samopoczucie, zaniżona samoocena, nerwice, lęk i niepokój oraz problemy z poradzeniem sobie z trudnymi sytuacjami w życiu codziennym – z takimi objawami nie warto czekać, aż same miną. Najczęściej z biegiem czasu mogą się one jedynie pogłębiać. Zamiast męczyć się samemu ze sobą, lepiej wybrać się do psychiatry od razu, gdy czujemy, że z naszą kondycją psychiczną coś jest nie w porządku.

Sporo osób boi się psychiatrów, gdyż lekarze tej specjalności kojarzą się wyłącznie z leczeniem zamkniętym i z poważnymi zaburzeniami umysłowymi. Tymczasem psychiatra w rzeczywistości zajmuje się problemami zbliżonymi do tych, które leczymy u psychologa. Z tą jednak różnicą, że ma wykształcenie medyczne, łatwiej mu postawić prawidłową diagnozę i w razie potrzeby może włączać leczenie farmakologiczne. Wizyta u psychiatry wygląda niemal tak samo, jak u każdego innego lekarza. Osoba korzystająca z porady musi po prostu opowiedzieć o objawach, które skłoniły ją do wybrania się do specjalisty. Psychiatra patrzy na pacjenta całościowo, może więc także pytać o choroby somatyczne, które przebył on w przyszłości, o przyjmowane leki, a nawet może zlecić badania takie, jak morfologia krwi. Chodzi przede wszystkim o to, by wykluczyć obecność chorób ciała, które mogą objawiać się także obniżonym nastrojem czy innymi nieprawidłowymi stanami psychicznymi.

Jeżeli czujesz, że Twoja kondycja psychiczna jest daleka od normy, nie czekaj i od razu umów się na wizytę u specjalisty. Nawet, jeśli okaże się, że wszystko jest w porządku, zawsze lepiej dmuchać na zimne. Dobrych, profesjonalnych lekarzy psychiatrów znajdziesz w Psychodynamicznym Centrum Terapeutyczno-Szkoleniowym, które działa na terenie trzech miast. Z pomocy psychiatry można skorzystać osobiście w Warszawie, Lublinie oraz w Rzeszowie. Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://www.pcts.com.pl/psychiatra

Dodaj komentarz