Założenia Programu „Mieszkanie Plus”

Polaków nie stać na zakup mieszkań. Niewiele rodzin jest w stanie zaspokoić tę podstawową potrzebę społeczną bez konieczności zadłużenia się na lata. Kolejne rządy robiły niewiele, aby rozwiązać ten problem. Obecny rząd w czerwcu 2016 roku w ramach polityki mieszkaniowej państwa ogłosił ciekawy i dający realną nadzieję na mieszkanie Program „Mieszkanie Plus”. Od ogólnych założeń do praktycznego wdrożenia programu jednak daleka droga. Warto, zatem trzymać kciuki za powodzenie tego projektu.

Ogólne założenia Programu „Mieszkanie Plus
W ramach programu powstać mają mieszkania przystępne cenowo z możliwością dochodzenia do ich własności. Jednym z głównych celów programu jest zachęcenie Polaków do systematycznego oszczędzania na mieszkanie. Program ma wspierać inwestycje społecznego budownictwa czynszowego. Ogromną zaletą programu ma być jego powszechność. Skorzystać mają na nim nie tylko mieszkańcy dużych miast. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapewnia, że nikt nie będzie z programy wykluczony.

Co ciekawe, program nie będzie korzystał ze środków budżetowych. Inwestycje mieszkaniowe mają być, bowiem realizowane na gruntach Skarbu Państwa. Według założeń programu Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będzie podmiotem, który działa na zasadach rynkowych i pełni funkcje swego rodzaju banku ziemi. Wszystko w oparciu o grunty Skarbu Państwa.

Osoby korzystające z programu będą mogły wynająć mieszkania przystępne cenowo. W zależności od lokalizacji twórcy programy zakładają koszt 10-20 zł/ m². Będzie istniała również opcja wynajmu z docelowym przeniesieniem własności.

Wsparcie budownictwa czynszowego
Społeczne budownictwo czynszowe funkcjonuje obecnie bardzo słabo. Program „Mieszkanie Plus” ma to zmienić. Samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie kosztów budowy mieszkań komunalnych w wysokości od 35 do nawet 55 %. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie z kolei udzielał preferencyjnych kredytów samorządom, spółkom gminnym oraz Towarzystwom Budownictwa Społecznego (TBS). Nastąpi powrót do popularnych niegdyś książeczek mieszkaniowych. Będzie można dzięki nim zaoszczędzić środki potrzebne na zakup, wkład własny oraz remont mieszkania.

Mimo, że założenia programu nie są zbyt rozbudowane, to jednak praktyczne ich wdrożenie pozwoli na skuteczną walkę z problemem braku mieszkań dla osób o niskich dochodach.

Dodaj komentarz