O zawodzie kuriera

W dobie zakupów internetowych zapotrzebowanie na usługi kurierów znacznie wzrosło. Okazało się, bowiem że Poczta Polska nie jest w stanie zaspokoić potrzeb małych przedsiębiorstw prowadzących biznes w sieci oraz ich klientów. Firmy kurierskie zarówno te krajowe, jak i międzynarodowe szybko i sprawnie wykorzystały tę niszę.

Kurier. Zawód dla każdego?
Z pewnością nie każdy może zostać kurierem. To praca dla osób silnych i odpornych psychicznie. Kurier nie może łatwo poddawać się stresowi. Jego zajęcia to przede wszystkim trudna, fizyczna praca. Gabarytowe przesyłki bywają niekiedy bardzo ciężkie. W tej profesji sprawdzą się osoby dobrze zorganizowane, elastyczne oraz gotowe do poświeceń. Powinny lubić jazdę samochodem. Kurier większość swojego czasu spędza przecież w drodze.

O pracę dla kuriera nietrudno. Rotacja w tym zawodzie jest spora, więc firmy kurierskie cały czas potrzebują nowych pracowników. Można skorzystać z serwisów ogłoszeniowych albo wysłać maila bezpośrednio do którejś z firm. Musimy jednak liczyć się z tym, że potencjalny pracodawca będzie wymagał od nas nie tylko prawa jazdy, ale i posiadania własnego samochodu. W większości przypadków będziemy musieli również założyć własną działalność gospodarczą.

Codzienna praca kuriera
Codzienna praca kuriera nie jest łatwa. Dzień rozpoczyna się od wizyty w magazynie i wybraniu swoich paczek. Następnie trzeba je rozwieźć. Nierzadko kurier kończy swoją pracę o 21:00. Możliwa jest również praca w weekendy. Do rozwiezienia jest około 50-60 paczek dziennie. Zazwyczaj kurier sam ustala swoją trasę.

W tej profesji trudno o monotonię. Każdy dzień wygląda inaczej. Inni odbiorcy, inne trasy przejazdu, inne przygody związane z dostarczaniem przesyłek. Niektórzy klienci bywają niezwykle uciążliwi, nieprzyjemni, a nawet agresywni. Trzeba liczyć się z różnymi zachowaniami i reakcjami. Zdarzają się i tacy, którzy wiecznie będą niezadowoleni. Nawet gdyby dostarczyć im przesyłkę dokładnie o umówionej godzinie, na złotej tacy, prosto pod drzwi i tak znajdą coś, do czego można by się przyczepić. Niestety zawód kuriera nie cieszy się zbyt dużym uznaniem społecznym.

Dodaj komentarz