Historia czekolady w pigułce.

Czekolada to z pewnością coś znacznie więcej, niż tylko jedzenie lub napój. Czekolada to pokusa, to przyjemność, to słodkie wspomnienie dzieciństwa. Znane jest powiedzenie Johna Q. Tulliusa, że dziewięć na dziesięć osób lubi czekoladę, a ta dziesiąta zawsze kłamie. W jaki sposób czekolada zdobywała serca ludzi? Wszystko zaczęło się gdzieś daleko, w czasach prekolumbijskich.

Aztekowie, Majowie i pierwsze uprawy kakao
Według wierzeń Azteków kakao sprowadził na ziemię bóg, a zarazem toltecki król Quetzalcoatl. Miał to być największy podarunek od Pierzastego Węża, jak nazywano tego boga, dla ludzi. Majowie z kolei otaczali ogromną czcią boga kakao Ek Chuah, charakteryzującego się czarną twarzą i długim nosem. W trakcie pogrzebów najważniejszych dla Majów bohaterów bogowie mogli zawsze liczyć na ofiary w postaci waz wypełnionych ziarnami kakaowca. Aztekowie i Majowie to pierwsze plemiona uprawiające kakao. Jednak przysmak sporządzany przez nie z ziaren kakaowca znacznie różnił się od współczesnej czekolady. Był ciemny, gorzki, a za sprawą dodatku chili również pikantny. Przygotowany bywał przede wszystkim na ważne święta i ceremonie religijne.

Kakao było dla Azteków i Majów nie tylko składnikiem „boskiego napoju”. Miało również ogromną wartość handlowa i często wykorzystywane było, jako waluta. Aztekowie opracowali nawet system monetarny oparty na ziarnach kakaowca. Docenili ten fakt hiszpańscy konkwistadorzy i bardzo szybko nauczyli się wykorzystywać kakao w handlu z indiańskimi plemionami. Około 1550 roku założyli oni w Meksyku pierwsze plantacje kakaowca.

Czekolada w Europie
W XVI i XVII wieku czekoladę poznał pierwszy europejski kraj, czyli Hiszpania. Nie był to jednak produkt dla każdego. Mogli jej skosztować jedynie przedstawiciele arystokracji i duchowieństwa na królewskich dworach. Dopiero w XX wieku rozpoczęło się uprzemysławianie produkcji czekolady, ale nawet wtedy była ona produktem luksusowym. Jadano ją jedynie przy wyjątkowych okazjach np. w trakcie świąt. Co ciekawe, zarezerwowana była wyłącznie dla dorosłych. Pierwsze ślady oferty czekolady skierowanej bezpośrednio do dzieci pochodzą dopiero z lat 30. XX wieku. Najmłodsi od razu pokochali ten słodki przysmak. Czekolada przebojem i na stałe wkradła się do dziecięcych serc.

Dodaj komentarz